Se indkaldelsen her.
Niels Christensen blev valgt
Dirigenten konstaterede at generalforsamlingen var lovligt indvarslet, og opgjorde herefter fremmødet var på 17 personer.
Overgav herefter ordet til formanden.
Endnu et år er gået med en del aktiviteter, ikke en masse nye, mest gamle kendinge.
Vi fik ved sidste generalforsamling valgt 3 nye medlemmer til bestyrelsen, nemlig Julie Nielsen, Gitte Sandemand og Gert Aabye Hansen. De to sidste som suppleanter, men de deltager også i bestyrelsesarbejdet.
Vi fik efter generalforsamlingen indkaldt medlemmer og andre interesserede til nogle arbejdsgrupper og det har vi da haft glæde af.
Vi valgte at lave 11 udvalg, til forskellige opgaver som følger, - Klubmesterskabsfest – Svøm om juletræ – Tøjsalg – telefonbøger – kræmmerfestival – OK benzin – Skøjtebanen – lotterier – loppemarked – information – og kiosk.
Alle udvalg fik som formand en fra bestyrelsen og der hvor der var behov for flere blev der sat navne på fra dem som havde meldt sig. Der hvor der var mest behov var ved klubmesterskabsfesten og dette udvalg var godt besat.
Hvad vi har lavet i det forgangne år, vil jeg gennemgå for hvert arrangement.
Loppemarkeder. Vi har en stand på loppemarkedet ved Ballerup rådhus d. 1. Sep., og det gik rimeligt godt.
Netto gav det 1.142,- kr. i kassen.
Ballerup kræmmerfestial er vi jo også med til for fjerde gang, denne gang gav det et mindre overskud pr. time end sidste år. Der var i alt 10 personer som lagde et stykke arbejde i dette arrangement og fik ca. 19,- kr. pr. time for ulejligheden. For første gang var der en svømmer med, nemlig Mark Prüssing og han var flittigt, for han var der 102 timer. I alt blev vi noteret for 529 timer næsten dobbelt så mange som året før.
Irving Madsen og undertegnede deltog også i arbejdet der ligger forud for festivalen.
Der kan sikkert bruges flere folk til dette arbejde, så bare henvend dig bagefter generalforsamlingen det er faktisk meget sjovt.
Børnehjælpsdagen. I november prøvede vi igen at sælge skrabelodder for børnehjælpsdagen.
Vi lovede sælgerne (svømmerne) at de fik 5,- kr. pr. lod indsat på deres sponsorkonto.
Det gik rimeligt, der blev solgt 1685 stk. lodder, og netto have vi et overskud på 3.300,- kr. efter at have overført 8.425 kr. til de i alt 57 sælgeres sponsorkontoer.
Det tilbagevendende problem med lodsedler er at få kradset de ikke solgte lodder hjem, for ellers skal vi betale for dem, men det lykkedes trods alt.
Svøm om juletræ
Var der også d. 8. December. Her deltog ca. 240 svømmere og forældre til et par hyggelige timer i svømmehallen. Denne gang var der 40 personer flere end sidste år.
Det er vældig hyggeligt og vi får også lidt penge ud af det, nemlig 926,- kr.
Vi talte om sidste år at der skulle nytænkning til, men blev ved det gamle koncept, men det er vel også lidt svært at lave det meget anderledes.
Ved dette arrangement havde vi flere nye med i arbejdet, fra vores udvalg og det var da godt at se det kunne lade sig gøre.
Klubmesterskabsfesten stod vi også for i 2002.
Dette klubmestersfesten var denne gang lagt i hænderne på udvalgt uden nævneværdig indblanding fra de ”gamle” i bestyrelsen.
Julie var formand og havde sammensat et godt og velfungerende team til at holde.
Forud for festen var der dog problemer. Vort sædvanlige sted, Tapeten, havde nemlig haft vandskade i køkkenet i december og undertegnede var så naiv at tro at denne mindre katastrofe ikke ville vare en måned at klare, men jeg blev klogere. Vi måtte derfor i lynets hast skaffe et nyt lokale og det er ikke bare lige. Det lykkedes dog at få festsalen på Rugvængets skole, der var bare det problem at der kun kan være 150 personer.
For første gang var vi glade for at et forholdsvist lavt tilmeldingstal. Vi var nemlig 147 som fik en flot og anderledes fest.
Udvalget havde bestemt at der skal være spisning ved en god fest og denne gang skulle det være kinesisk. Meget spændende og anderledes mad som skulle spises med pinde og det var en stor succes, selv om lynkineseren i køkkenet havde svært med at følge med.
Desserten bestod af is i lange baner, sponseret af Frisko ved hjælp fra Søren Bentsen, tak for det.
Musikken blev leveret af et diskotek, uden det dog gav den store danselyst.
Økonomisk blev der et forventet underskud på 3.570,- kr.
Medlemmer af foreningen er jo det som det hele er bygget op omkring. For år 2003 er der registreret 38 medlemmer og det er ikke mange. Vi må endnu en gang prøve at få nogle flere.
Skøjtebanen ved Baltoppen er vi med i for tredje år. Sidste sæson og den forgangne sæson passede vi skøjtebanen hver lørdag . Perioden går fra medio november til udgangen af februar.
I sidste periode var der 28 personer, svømmere – forældre og bestyrelsen som varetog arbejdet og bestyrelsen har ligeledes været med til at klargøre banen for i år. Betalingen for dette arbejde er endnu ikke modtaget, men det bliver nok lidt mindre ende sidste sæson, grundet dårligt skøjtevejr i den forgangne vinter.
Betalingen for sidste sæson, som indgår i dette års regnskab var en check på 24.023,- kr. hvoraf de 13.148,- kr. blev overført til de enkeltes sponsorkontoer.
Telefonbøger 2002, ja det er længe siden, men de blev da uddelt endnu en gang, Men Herlev Svøm og andre måtte hjælpe med 7.000 bøger.
Der er ikke den helt store opbakning omkring denne uddeling så også dette område skal tages op til debat.
42 svømmere har fået 18.058,- kr. ind på deres sponsorkonto og triton har fået 17.625,- til aktiviteter, så det er da en slags penge selv om det er hårdt når uddelingen står på. Der skal derfor lyde en stor tak til de forældre som påtog sig opgaverne med at styre uddelingen.
Det var ikke meget bedre med opbakningen i 2003. Her måtte vi benytte os af Herlev svøm, Skovlunde fodbold og håndbold samt andre som tilsammen uddelte ca. 13.000 bøger for os.
Vores betaling fra TDC fra 1,25 kr. til 1.70 kr. pr. bog, de er da ellers en fornuftig stigning,
Men det var altså ikke nok til at motivere nogle flere til at dele bøger ud.
Regnskabet for denne uddeling indgår i næste års regnskab.
OK benzin og Superbrugsen har vi heldigvis stadig en aftale med og den er lige blevet fornyet endnu et år.
Vi har haft enkelte kampagner ved tanken for at få nye kontokort kunder, og det er lykkedes godt selv om det egentlig har være få gange.
Brugsen kræver også lidt modydelser fra os bl.a. med at pakke kundernes poser, udlevere VM fodbolde m.m. men det er da også rimeligt nok.
Vi har i år endnu ikke modtaget opgørelse for vort arbejde, men det kommer har OK og Brugsen udtalt. De har også indikeret at vi kan fortsætte aftalen.
Kiosken kører bare derud af med slid og slæb. Der blev omsat samlet for 60,500,- kr. mod sidste år 101.000,- . Det skyldes bl.a. at svømmehallen var lukket i 1½ måned sidste sommer og vi ikke har holdt så meget åben som tidligere.
Pigerne som passer kiosken skal have en stor tak for hjælpen med at passe kiosken. De får godt nok løn for det, men alligevel.
Cola automaten i svømmehallen passes af coca cola og det er helt uden problemer. Det eneste vi skal gøre med den er at vente på en check hver måned, og sammenlagt har vi fået 1.825, kr. lit mindre end sidste år.
Is automaten har Frisko opstillet en automat kvik og frit, vi skal blot fodre den og den gav en omsætning på 23.464-kr.
Vor egen slikautomat er nedskrevet til nul, men derfor er den ikke helt gratis. Der har været reparationer for 4.775,- kr. samt en del problemer så den har ikke fungeret optimalt i hele perioden, - men det følger jo med. Alligevel har den omsat for ca. 72.358,-. mod sidste års 60.000,- kr. Trods lukningen i 1½ måned altså en fremgang.
Udstyr Bliver der solgt en del af. De nye træningsdragter som vi binder 200,- kr. i stykket, er der solgt 40 stk, og så har vi enkelte på lager.
Yderligere sælger vi jo briller, badehætter m.m. ved stævner og lign.
Penge, ja det er jo det hele handler om i denne forening. Vi syntes da også selv at det er et pænt beløb som er overført denne gang, nemlig godt 104.000,- kr.
Her i er medregnet penge for telefonbøger.
Birger Nielsen: Under beretningen forklarede Birger at Superbrugsen ikke er helt varme på at fortsætte samarbejdet om OK kort, men der ligger dog et udkast klar til en ny kontrakt. Den gamle bestyrer er blevet flyttet til anden afdeling og vi må derfor vente til juni/juli hvor en ny bestyrer tiltræder.
Birger oplyste at pengene for den forgangne sæson bliver ca. 18.000,- kr.
Ib Klarskov: Opfordrer til at der ikke gives penge fra Tritons venner til svømmere som ikke deltager aktivt i at være med til at skaffe penge til foreningen. Det være sig uddeling af telefonbøger, pasning af opgaver ved Superbrugsen m.m.
Irving Madsen: Spurgte om det måske snart var på tide at udskifte automaten i svømmehallen for at imødegå for mange reparationer
Beretningen blev herefter godkendt.
De reviderede regnskaber, både for kiosken og foreningen, blev gennemgået og godkendt af forsamlingen.
Der var ikke modtaget nogen nye forslag til vedtægterne.
Formanden: genvalg Jørgen Correll
Bestyrelsesmedlem: Birger Nielsen, som aftrådte.
Bestyrelsesmedlem: Nyt medlem blev Gitte Sandemand
Suppleant: genvalg Gert Aa. Hansen
Suppleant: nyvalg Jan Prüssing
Revisor suppleant: nyvalg Birger Nielsen
Der var ingen spørgsmål under eventuelt.
Inden afslutningen takkede formanden hele bestyrelsen og alle de nye udvalgsmedlemmer der i det forgangne år har lavet et stort stykke arbejde for at skaffe penge til svømmeklubben.
Han takkede også Birger for sit store arbejde gennem 10 år i bestyrelsen, hvor han altid har præget arbejdet med sit gode humør og massevis af gode ideer.
Bente Correll takkede ligeledes Birger for hans indsats og gode humør.
Dirigenten sluttede herefter mødet.
Referatet godkendt af dirigenten.
Niels Christensen